Bractwo Pierścienia wyrusza z ważną misją

Bractwo pierścienia. Władca pierścieni. Tom 1. Wersja ilustrowana na każdą okazję” J.R.R. Tolkiena to ilustrowana powieść nazywana dziś jedną z najlepszych powieści fantastycznych w historii i okrzyknięta jedną z najważniejszych powieści XX wieku. Tolkien rozpoczął pracę nad powieścią tuż przed drugą wojną światową, a ukończył ją dwanaście lat później. Ze względu na gabaryty konieczne było podzielenie jej na trzy tomy i właśnie z pierwszym z nich mamy tutaj do czynienia.

Urodziny Bilbo Bagginsa

Cała akcja rozpoczyna się w malowniczym Shire zamieszkanym przez hobbitów. Miasteczko wypełniają małe domki poczciwych niziołków o okrągłych drzwiach, a sielska atmosfera nie zwiastuje niczego złego. BBilbo Baggins jest najstarszym żyjącym hobbitem. Właśnie obchodzi 131. urodziny, a do Shire zjeżdżają się goście. Przybywa również czarownik Gandalf, który odkrywa tajemnicę długowieczności hobbita. Magiczny pierścień, w którego posiadanie Bilbo wszedł lata temu, musi jednak zostać zniszczony, aby świat przetrwał zbliżającą się wojnę. Wkrótce powstaje Bractwo Pierścienia, którego celem będzie unicestwienia króla wszystkich pierścieni. Frodo Baggins, Gandalf, krasnolud Gimli, elf Legolas, a także Sam, Merry i Pippin wyruszają w niebezpieczną podróż, podczas której będą mieli okazję sprawdzić siebie i łączące ich relacje.

Jak zachowają się w obliczu niebezpieczeństwa?

Drużyna rusza w nieznane i bardzo szybko zostaje poddana pierwszym testom. J.R.R. Tolkien umiejętnie przemyca do powieści wartości, którymi sam kierował się w życiu, inspirując czytelników i nie pozwalając im na chwilę wytchnienia. Okazuje się, że w momentach największego niebezpieczeństwa i zwątpienia siła przyjaźni i miłości potrafią zdziałać cuda. Niezwykła przyjaźń między Frodem i Samem ukazuje, jak bardzo oddanie przyjaciela jest w stanie pomóc człowiekowi, który ma do wykonania ważne zadanie. W powieści nie brakuje niesamowitych zwrotów akcji i scen batalistycznych na miarę mistrzów, a z kolei opisy magicznego świata są tak sugestywne, że nie sposób im nie wierzyć.