Kto chce wrócić do Śródziemia, czyli wersja ilustrowana

Trylogia Władcy Pierścieni miała swoją premierę w latach 50. XX wieku. Już wtedy uznana została za znaczący przełom w gatunku, a sam J.R.R. Tolkien otrzymał prestiżowe nagrody świadczące o jakości jego pisarstwa. Seria przetrwała próbę czasu i dzisiaj wciąż traktowana jest jako coś kultowego nie tylko w obrębie literatury fantasy, ale światowej literatury w ogóle. Czy jednak Bractwo pierścienia. Władca pierścieni. Tom 1. Wersja ilustrowana do zakupu będzie w stanie zainteresować młodych czytelników? Co znajdziemy w nowej, ilustrowanej wersji tej kultowej książki? 

Najpierw Hobbit, potem Władca Pierścieni

Nie wszyscy wiedzą, że trylogia Władcy pierścieni to tak naprawdę kontynuacja wydarzeń opisanych przez J.R.R. Tolkiena w książce Hobbit, czyli tam i z powrotem. Oczywiście, tym razem skupiamy się na zupełnie innej grupie postaci, jednak akcja rozgrywa się i w tym samym uniwersum, i dotyczy podobnego przedmiotu mającego ogromny wpływ na to, co wydarzy się później. Dla kogo jest ta historia? Przede wszystkim dla fanów gatunku oraz książek typowo przygodowych. Należy jednak zaznaczyć, że styl J.R.R. Tolkiena jest specyficzny i nie każdemu czytelnikowi może przypaść do gustu. W powieści dominują długie opisy przyrody i krajobrazu oraz rozmów pomiędzy bohaterami. Akcja toczy się spokojnie, a na bardziej intensywne wydarzenia przyjdzie nam sporo poczekać. Taki zabieg autora był jednak w pełni świadomy, gdyż pozwolił mu na umieszczenie w narracji wielu odnośników do religii, filozofii czy ówczesnej symboliki. Znaczeń we Władcy pierścieni jest tak wiele, że nie sposób odkryć je wszystkie podczas pierwszego czytania.

Wielka popularność

Popularność Władcy pierścieni rosła przez lata. I choć J.R.R. Tolkien już dawno nie żyje, to jego twórczość wciąż traktowana jest jako wyznacznik jakości nie tylko w gatunku, ale całej współczesnej literaturze. To jednocześnie książki specyficzne i wymagające od czytelnika dużo uwagi. Warto jednak przekonać się osobiście, czy ten styl nam pasuje i przynajmniej choć raz obcować z magicznym i wielowarstwowym światem Sródziemia.